Je nám to moc líto, ale z kapacitních důvodu aktuálně nepřijímáme žádné nové objednávky.  Tým FABRISSIMO

JAK NA ÚDRŽBU LÁTEK

Přestože jsou látky a digitální potisk velmi kvalitní, je potřeba o ně správně pečovat. Je také nutné počítat s tím, že všechny druhy přírodních materiálů, například bavlna nebo viskoza, se při prvním vyprání můžou srazit.

Látky tedy raději nejdříve vyperte a pak z nich šijte. Pokud některá z textilií obsahuje lycru nebo elastan, nikdy ji nenapařujte a žehlete raději na nižší stupně. Vlákno byste totiž mohli nenávratně poškodit.

Sledujte symboly pro ošetřování látek

znacky-prani-vanicka

Pokud je na visačce nebo na látce vytištěn symbol vaničky, pak to znamená, že je produkt určený k praní v domácnosti, a to buď ručně, nebo v pračce. Uvnitř vaničky pak najdete maximální teplotu praní, kterou nesmíte překročit. Pokud je ve vaničce ruka, pak je doporučené prát látku v ruce. Podtržená vanička znamená mírnější péči.

praci-symboly-beleni

Trojúhelník znamená, že výrobek můžete bělit. Pokud je přeškrtnutý, bělidlo nepoužívejte.

praci-symboly-suseni

Podle čtverce poznáte, jak je danou látku možné sušit. Pokud je uvnitř čtverce kruh, pak můžete sušit v bubnové sušičce.

praci-symboly-zehlicka

U žehličky se setkáte s jednou až třemi tečkami. Podle jejich počtu poznáte, zda můžete žehlit pouze na 110 ºC nebo až 200 ºC.

praci-symboly-chemicke-cisteni

Kruh pak znázorňuje způsob chemického čištění, které je na danou látku možné aplikovat. Písmeno P uvnitř kruhu představuje profesionální chemické čištění tetrachlorethenem. Písmeno F pak značí profesionální chemické čištění v uhlovodících. Jestliže se výrobek nesmí čistit chemicky, pak bude tento kruh přeškrtnut.

Držte se obecných rad

Možná už vám přijdou jako ohraná písnička, ale je dobré nepodcenit pár základních rad, které se předávají z generace na generaci:

  • světlé a barevné látky perte odděleně,
  • barevné látky a výrobky, které kombinují několik barev, před praním nenamáčejte a nesušte je na přímém slunci,
  • pokud máte výrobky, které kombinují vysoce kontrastní barvy, pak je po ručním i mechanickém praní v pračce pořádně odvodněte, aby nemusely zbytečně dlouho schnout (docházelo by k prolínání barev),
  • barevné látky perte vždy pouze s pracími prostředky určenými na barevné prádlo (colour),
  • potištěné látky vždy perte, sušte a žehlete naruby,
  • pokud používáte aviváž, látku v lázni jen vymáchejte a nenechávejte ji tam delší dobu bez pohybu.

Jak pečovat o naše látky

Pokud si chcete užívat krásných a zářivých barev na našich látkách co nejdéle a nejste si jistí, jak o ně co nejlépe pečovat, připravili jsme pro vás stručné instrukce. U všech našich potištěných látek však platí, že je nutné je prát, sušit i žehlit naruby.

Fabrissimo_údržba látek_foto

Praní

Naše potištěné látky a výrobky z nich perte v teplé (max. 30 stupňů) nebo studené vodě na šetrný prací program, používejte bezfosfátové prací prostředky a ždímejte na nízké otáčky (max. 400 ot./min.) a látku po vyprání již nijak dál neždímejte. Nepoužívejte bělidla ani jiné agresivní prací prostředky.

Sušení

Vyhněte se mechanickému sušení v bubnových sušičkách. Ideální je sušit látku ve vodorovné poloze, aby se ve složených oblastech látka nezabarvila.

Žehlení

Postupujte podle obecných instrukcí k jednotlivým látkám. 

 

Důležité upozornění!

Po prvním praní se barva látky může změnit v důsledku vyprání přebytku pigmentu, který se do látky neabsorboval během procesu tisku a fixace.

Potištěné látky pigmentovými barvami jsou náchylné k poškození, když je látka mokrá. Proto je důležité vyvarovat se tření mokrého materiálu, např. během ručního praní. Nejchoulostivějšími oblastmi jsou pak oblasti vytištěné tmavou barvou.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.