Je nám to moc líto, ale z kapacitních důvodu aktuálně nepřijímáme žádné nové objednávky.  Tým FABRISSIMO

POZNEJTE ROZDÍLY MEZI TECHNOLOGIEMI POTISKU LÁTEK

Existuje spousta technologií potisků látek, od obecně známého sítotisku až po přímý digitální potisk. Jaké jsou mezi nimi ale rozdíly a jak vybrat tu správnou technologii? Připravili jsme si pro vás jednoduchý přehled.

Analogový tisk

Jedná se stále o nejčastěji používanou, tradiční technologii potisku látky. Vedle sítotisku nebo rotačního tisku sem spadá i barvení látky jednou barvou pomocí pračky, kdy se barva nalije přímo do bubnu.

Dále se v praxi často potkáte se sítotiskem. Princip sítotisku spočívá ve vytvoření síta na základě grafiky, přes nějž je poté protlačována barva na textilii. Pro každou jednotlivou barvu v daném potisku je přitom nutné vytvořit vlastní síto. Výsledné barvy jsou syté a stálé.

fabrissimo_clanky_technologietisku_02

Rotační tisk dokáže pracovat se všemi typy barev. Funguje tak, že kotoučový stroj jednoduše odvíjí potiskovaný materiál z role a protahuje jej skrze samotný stroj, tedy rotačku. Na rozdíl od jiných technologií potisku má zařízení formu i tlakové médium v podobě válce.

Oba způsoby potisku látky jsou velmi časově i finančně nákladné, proto se vyplatí jen při velkoobjemovém potisku metráže.

Digitální tisk

Digitální neboli přímý tisk zvládne potisknout vše, na co jste zvyklí třeba u vaší domácí tiskárny. Rozdíl je, že zatímco doma tisknete na papír, my používáme digitální tisk na metrový textil. Do velkého tiskařského stroje se jednoduše vloží na roli navinutá textilie, na kterou se dá přímo tisknou cokoli, co máte v digitální podobě.

U digitálního přímého tisku se setkáte s reaktivními, kyselými nebo pigmentovými barvami. Zatímco reaktivní a kyselé se na vlákno látky vážou chemicky, pigmentové mechanicky. U prvních dvou zmíněných jejich volba záleží na podkladovém materiálu, na který se tiskne. Pigmentové barvy si poradí téměř s každou textilií.

Ve Fabrissimo používáme pigmentovou tiskárnu a patentovaný í stroj na úpravu látky Maverick od Pikto Digital, který byl primárně vyvinut pro oblast digitální pigmentace. Výhoda? Na rozdíl od chemických barev jsou pigmenty 100% přírodní a jsou tak zdravotně nezávadné, navíc mají vynikající stálobarevnost.

fabrissimo-digitalni-pigmentovy- potisk-latek

Toto technologické zařízení nám navíc umožňuje tisknout ekologicky – nespotřebovává žádnou vodu a zároveň není náročné na spotřebu energie. I díky tomu můžeme tisknout už od 1 metru, téměř všechny barvy a látky, a to v nejvyšší kvalitě potisku.

Další variantou digitálního tisku je sublimační tisk, při kterém se používají sublimační barvy. Při nepřímé sublimaci je využíván sublimační papír, který je jakýmsi prostředníkem mezi tiskovým plotrem a potiskovaným materiálem.

fabrissimo_clanky_technologietisku_01

Právě ten se potiskuje a poté vkládá do horkého lisu spolu s látkou, která má být potištěna. Většina sublimačních barev tak zůstává na povrchu materiálu. Přímý tisk se zase používá v případě, že je potřeba průtisk na rubovou stranu materiálu.

Spolehlivost vs. cena potisku látky

Přehled o jednotlivých technologiích potiskování už máte. To, jakou zvolíte, je samozřejmě na vás. Vždy se ale rozhodujte podle toho, zda potřebujete potisknout jeden kus textilu, nebo klasickou metráž látky.

Pokud je pro vás důležitá kvalita, provedení a stálost barvy, připlaťte si raději za digitální potisk, který zvládne více než jiné technologie potisku látek. V kvalitě výsledného produktu bude těch pár korun navíc opravdu znát.

Přečtěte si, jak funguje potisk látek ve Fabrissimo.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.